سیاهی زیر چشم

علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن چیست؟

مقدمه:

سیاهی دور چشم از گذشته نشانه ضعف بیماری و یا داشتن روزگار و دوران سخت و لاغر شدن بوده است. البته این تفکر چندان هم نامربوط نمی باشد. و امروزه با تحقیقاتی که صورت گرفته برخی از این تفکرات ثابت شده است. علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن همواره مورد توجه پزشکان و متخصصان بوده است. زیرا علاوه بر اینکه  این حالت می تواند یک نشانه و علامت از شروع یک بیماری باشد. از لحاظ زیبایی نیز بسیار تاثیر گذار است و به ویژه برای بانوان بسیار حائز اهمیت است.

 

 

مهمترین علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن:

سیاهی دور چشم ممکن است از اول در شخصی وجود داشته باشد که این مورد دلایل خاص خود رادارد. یا اینکه در سن و دوران خاصی از زندگی فرد این سیاهی دور چشم بروز کند. پوست زیر چشم در آن قسمت ضعیف ترین و نازکترین پوست آن منطقه می باشد و کوچکترین علتی در کاهش خونرسانی به چشم و پوست صورت ابتدا به این قسمت اثر می گذارد. علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن رابطه مستقیم با محیط و شرایط فرد دارد در قسمت پایین به مهمترین دلایل ایجاد سیاهی چشم خواهیم پرداخت که عبارت است از:

 1. به هم خوردن ساعات خواب: بی خوابی به ویژه خواب شبانه یکی از مهمترین دلایل ایجاد سیاهی دور چشم می باشد. در این حالت چشم استراحت کافی نخواهد داشت و فشار چشمی بالا رفته اکسیژن و مواد مغذی لازم به پوست صورت نخواهد رسید و همانطور که اشاره شد اولین قسمتی از پوست صورت که چروک و تیره می شود پوست زیر چشم خواهد بود.
 2. تیره گی دور چشم ارثی: در همه بیماری ها ریشه و نقشی از ژنتیک و نقش ژن ها وجود دارد این حالت هم مستثنی نخواهد بود. علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن در زمانی که دلیل و علت آن ارثی باشد ناشی از این است که در برخی افراد به صورت ارثی پوست زیر چشم نسبت به سایر افراد نازکتر بوده و عروق خونی کمتر و کوچکتری نسبت به سایر افراد دارند. پس بدیهی است که این افراد بیشتر مستعد کمبود مواد غذایی و اکسیژن در این قسمت ها و متعاقب آن سیاهی دور چشم خواهند بود. همچنین ملانین که تعیین کننده رنگ پوست هم هست ممکن است به صورت ارثی کمتر از سایر افراد باشد همین مورد هم ممکن است باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شود. البته در برخی افراد نیز به صورت ژنتیکی این حالت زودتر از موعد بروز می کند.
 3. دهیدراته و یا کم آب شدن بدن: نوشیدن آب به مقدار مناسب نه تنها برای این مورد بلکه برای سلامتی عمومی بدن ضروری می باشد. در بدن کم آب رگ ها و مویرگها متورم می شوند و این حالت در رگ هایی که زیر پوست قرار دارند باعث ایجاد رنگ تیره پوست می شوند. علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن در این مورد نوشیدن مقادیر کافی آب است.
 4. در معرض نور آفتاب قرار گرفتن: همانطور که اشاره شد پوست زیر چشم بسیار نازک می باشد. و اشعه ماوراء بنفش موجود در نور خورشید این قسمت را راحت تر تحت تاثیر قرار می دهد و ملانین آن قسمت را ازبین میبرد و در نتیجه باعث سیاهی آن قسمت خواهد شد.
 5. استفاده از مواد دخانی و الکل: مصرف توتون و تنباکو، استعمال سیگار و قلیان و خوردن زیاد الکل و حتی قهوه باعث کاهش عروق موجود در قسمت زیر چشم خواهد شد. این علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن بسیار مشخص است و استفاده نکردن از این موارد است.
 6. تغذیه: این مورد هم جزء مواردی است که سلامت بدن را به صورت عمومی تحت تاثیر قرار می دهد. کمبود ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن به صورت غیر مستقیم باعث خشکی پوست و تغییر رنگ پوست و تیره گی زیر چشم می شود. همچنین مشکلات تغذیه ای در روند ساخت ملانین هم اختلال ایجاد خواهد کرد.
 7. بیماری اگزما: علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن ممکن است بیماری باشد. در این قسمت به برخی بیماری های مهم خواهیم پرداخت. اگزما بیماری است که باعث خارش شدی پوست می شود اگر این خارش در قسمت زیر چشم اتفاق بیفتد و ادامه دار باشد ممکن است باعث تیره گی زیر چشم شود.
 8. بیماری و نارسایی کلیوی: یکی از مهمترین نشانه هایی می توان باعث شک افراد به بیماری کلیه شود. سیاهی زیر چشم است. نارسایی کلیوی باعث تحت تاثیر قرار دادن سلامت عمومی بدن خواهد شد. و در نتیجه وضعیت سیاهی زیر چشم ها نمایان و یا بدتر خواهد شد. باعث رنگ پریده گی پوست و حالت خستگی پوست خواهد شد.
 9. اختلال در عملکرد معده: تورم و یا بیماری مزمن معده که عمدتا به علت تغذیه نامناسب و یا وجود باکتری هلیکو باکتر می باشد. در جذب مواد مغذی و گوارش مشکل ایجاد خواهد کرد. و در صورت مزمن شدن این حالت سریعا سیاهی زیر چشم نمایان خواهد شد.
 10. علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن  در بیماری های غدد درون ریز و تیروئید هم شناسایی شده است. البته این بیماری علاوه بر ایجاد سیاهی زیر چشم باعث حالا تورم و یا به اصطلاح پف چشم هم خواهد شد.
 11. افزایش سن: با افزایش سن پوست بدن نازک تر و شل تر شده و بدن توانایی تولید کلاژن و چربی مورد نیاز پوست را نداشته و در نتیجه چین و چروک ایجاد می شود. در این حالت عروق زیر پوستی نمایان خواهد شد و حالت سیاهی زیر چشم ایجاد می شود.
 12. مشکلات قاعدگی در بانوان: سیاهی دور چشم در بانوان می تواند نشانه ای از مشکلات قاعدگی به صورت مزمن در بانوان باشد. ولی عادت های ماهیانه سنگین با خونریزی زیاد هم می تواند این حالت را ایجاد کند.
 13. دستکاری کردن بیش از حد بینی: اگر شما جزء افرادی هستید که درای حساسیت فصلی و بینی حساسی هستید و بینی شما همواره در معرض خارش و حساسیت قرار دارد احتمال ایجاد سیاهی چشم به علت دستکاری کردن بینی رگ های زیر چشمی حساس شده و زیر چشم شما سیاه خواهد شد.
 14. علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن امروزه تغییر کرده و بروز شده است. یکی از مهمترین دلایل ایجاد سیاهی چشم امروزه استفاده بیش از حد از گوشی، تلویزیون و کامپیوتر است. این حالت باعث می شود به چشم شما فشار بیاید و فشار چشم شما بالا رود و در نتیجه عروق خونی تحت فشار باشند و سیاهی چشم ایجاد شود.
 15. حساسیت و آلرژی چشم: در صورتی که چشم شما دچار حساسیت و خشکی شود باعث ایجاد خارش و آزاد شدن هیستامین خواهد شد. این حالت باعث قرمزی، خارش و تورم عروق ناحیه و در نهایت ایجاد سیاهی دور چشم خواهد شد.

 

 

سیاهی دور چشم کودکان  و علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن :

سیاهی دور چشم در کودکان باید حتما علت یابی و رفع شود از دلایل مهم این مورد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سینوزیت: یکی از این عوامل می تواند باشد.
 2. توارث: یعنی در خانواده درجه ۱ این حالت وجود داشته باشد.
 3. آنمی: یا کم خونی با دلایل مختلف که می تواند عفونی، انگلی باشد.
 4. اختلالات کلیوی: که این مورد شایع و خطرناک است و باید توجه بیشتری نسبت به این موضوع شود.
 5. اگزما در کودکان: که توضیح داده شد. البته کودکان به دلیل عدم توانایی در کنترل خارش بدن خود در این حالت سیاهی چشم حادتر برزو خواهد کرد.
 6. کمبود ویتامین های K , B6 و پیش ساز آهن یعنی اسید فولیک هم ممکن است باعث این حالت شود. این مورد با انجام یک آزمایش خون قابل شناسایی است.
 7. استفاده بیش از حد از تلویزیون، تبلت، گوشی همراه و بازی های کامپیوتری که امروزه شایع است. کودکان امروز با این ابزار و تجهیزات بزرگ شده و جزیی از زندگی آنها شده است. و حتی با این وسایل تحصیل می کنند. ولی باید استفاده از این دیوایس ها کنترل شده و محدود باشد.
 8. حساسیت های فصلی که باعث خارش پوست وبینی می شود. این حساسیت ها معمولا در فصل های پاییز و بهار بیشتر بروز می کند. استفاده از داروهای آنتی هیستامین زیر نظر پزشک متخصص مفید می تواند باشد.

 

 

 

در انتها:

علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن بسیار متنوع و زیاد است ولی امروزه محققان بهداشت پوست و با استفاده از موادی مانند: ماده موثره هالوکسیل که مخصوص این موارد تولید شده می توانند در روند درمان سیاهی چشم به صورت موضعی تاثیر گذار باشند.  محققان و شرکت های تولید مواد بهداشتی با جا دادن هالوکسیل داخل ترکیبات کرم های خود قدمی مفید و موثر در رفع سیاهی دور چشم برداشته اند. البته همواره استفاده از برند های مناسب مانند: کرم دور چشم هالوکسیل مدیلن که کرمی است که بسیار مطمئن و برند شناخته شده مهم است. در خصوص بهداشت پوست به ویژه صورت بایستی محصولاتی خریداری شود که هم برند شناخته شده ای باشند. و هم از فروشگاه های معتبر خریداری شود. کرم دور چشم هالوکسیل مدیلن با داشتن ماده موثره هالوکسیل داخل ترکیب خود و همچنین دارا بودن سایر ترکیبات مورد نیاز پوست صورت یکی از بهترین محصولات موجود در بازار می باشد. سیاهی زیر چشم  از لحاظ زیبایی شناختی هم مهم می باشد زیرا افراد را بیشتر از سن خود نشان خواهد داد که برای بانوان بسیار مهم است.

به اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

...
همچنین بخوانید:
کک و مک

کک و مک و درمان آن

کک و مک و درمان آن کک و مک واکنش دفاعی پوست در مقابل نور خورشید می باشد. که به صورت ژنتیکی به ارث می

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.