با پیشرفت علم پزشکی افزایش بهداشت و سلامت انسان و توجه بیشتر انسان ها به سلامت و بهداشت خود جنبه های جدید از توجه به بهداشت امروزه نمود پیدا کرده است. یکی از این موارد توجه به بهداشت پوست و مو می باشد. یکی از مواردی که بیشتر برای بانوان مورد توجه است تیره گی زیر بغل و کشاله ران می باشد زیرا بانوان بیشتر از لباس های شب و بدون آستین در مراسم استفاده می کنند و به همین خاطر در صورت تغییر رنگ این قسمت ها دچار کاهش اعتماد به نفس و مشکل می شوند.البته که در  آقایان هم این مورد مهم و مورد توجه است هنگام ورزش و در شنا کردن نشانه رعایت بهداشت فردی و تمیزی فرد می باشد. همچنین در روابط زناشویی و اجتماعی هم مهم است. روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران امروزه مورد توجه قرار گرفته و محققان بهداشت انسان راهکارهایی را برای آن در اختیار ما قرار داده اند.

 

Dark armpits

 

چرا تیره گی زیر بغل و کشاله ران ایجاد می شود که ما به دنبال  روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران باشیم؟

دلایل ایجاد این تغییر رنگ یا هایپر پیگمانتاسیون متعدد است که در زیر به تعدادی از دلایل شایع آن اشاره می کنیم:

 1. افزایش ضخامت اپیدرم یا لایه بالایی پوست: این حالت در استفاده از لباس های تنگ و بی کیفیت و نایلونی بویژه در بانوان و کودکان ایجاد می شود که علاوه بر ایجاد اصطکاک باعث افزایش ضخامت پوست این ناحیه ها و تغییر رنگ آن می شود. پس یکی از روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران  استفاده از لباس های با کیفیت و سایز مناسب است.
 2. عرق کردن دائم این قسمت ها: که باز هم مربوط به نوع و جنس پوشش این مناطق مربوط می شود.
 3. ژنتیک: افرادی که دارای پوست تیره هستند یا در اجداد آنها افراد با پوست تیره وجود داشته معمولا بیشتر دچار تیره گی این قسمت ها می شود. البته این تغییر رنگ دائمی نمی باشد و روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران  کاملا این مشکل را رفع می کند.
 4. برنزه کردن و قرار دادن پوست در معرض خورشید: ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که این قسمت ها که مستقیم در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند ولی تحقیقات نشان داده افرادی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند بیشتر دچار این معضل می شوند.
 5. بیماری غدد و عدم تعادل هورمونی: تغییرات هورمونی مانند هورمون انسولین و استروژن و بطور کلی بیماری های غدد درون ریز شانس ابتلا به این مورد را بسیار افزایش می دهد. پس افراد دیابتی، بانوان باردار در زمره افرادی هستند که بیشتر دچار این حالت می شوند و معمولا روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران  برای این افراد متفاوت تر از سایر افراد است.
 6. اضافه وزن: همانطور که گفته شد افزایش اصطکاک و تعریق دائم در این قسمت ها باعث ایجاد این تیره گی می شود و در افراد چاق این دو حالت بطور طبیعی و دائم وجود دارد.
 7. ایجاد ملانین بیش از حد: رنگ پوست به دلیل وجود ملانین است. این ماده در افراد با پوست سفید کمتر است.
 8. روش های فیزیکی: اصلاح مو های این قسمت ها با تیغ در طولانی مدت ممکن است باعث تحریک و تیره گی این قسمت ها شود.
 9. عفونت باکتریایی: بیماری به نام اریترازما هم وجود دارد که یک باکتری است که باعث ایجاد تیره گی در این نواحی می شود.
 10. استفاده از محصولات بهداشتی و شیمیایی بی کیفیت: در صورت استفاده از اسپری های بی کیفیت و کرم های لایه بردار فیک نیز خود عاملی برای ایجاد این مورد است. به همین دلیل است که یکی از روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران استفاده از کرم لایه بردار ثمین و یا کم لایه بردار مدیلن در این بخش توصیه می شود که مشکلات بالا را علاوه بر اینکه ایجاد نمی کنند بلکه راه درمانی برای این مورد نیز هستند.
 11. ایجاد حساسیت و خارش: این حساسیت ممکن است در اثر مواد شیمیایی، لباس، عفونت و هر مورد دیگری ایجاد و باعث خارش، قرمزی و در نهایت تغییر رنگ پوست شود.

 

روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران

برای این مشکل دو راه حل وجود دارد یکی روش های پیشگیری و روش های خانگی و دیگری کمک گرفتن از متخصصان و استفاده از داروها و مواد شیمیایی با کیفیت.

مهمترین روش پیشگیری همانطور که اشاره شد رعایت بهداشت فردی دوش گرفتن به موقع، استفاده از لباس های با کیفیت، جلوگیری از تعریق دائمی و تناسب اندام می باشد.

 

روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران  در خانه یا به اصطلاح روش های خانگی: این روش ها کمک کننده هستند ولی ممکن است در برخی موارد تاثیر گذار نباشد و سرعت لازم را نیز نداشته باشند بعضی از این روش ها عبارتند از:

استفاده از سیب زمینی: از سیب زمینی به عنوان سفید کننده طبیعی یاد می کنند. در این روش پیشنهاد می شود روزانه دو بار از لایه های سیب زمینی در قسمت های مذکور استفاده شود. مزیت این روش این است که هیچ گونه عوارض جانبی و تحریکی ندارد ولی تاثیرگذاری آن متفاوت است.استفاده از خیار: همانطور که مستحضر هستید از خیار و پوست آن در ماسک های صورت هم استفاده می شود. استفاده از خیار نیز به عنوان یکی از  روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران در خانه توصیه شده ولی تا چه حد مفید باشد و تاثیرگذار مشخص نیست. همچنین استفاده از میوه هایی مانند لیمو ترش، پوست پرتقال و موادی مانند: روغن نارگیل و شیر نیز توصیه شده است. ولی همانطور که اشاره شد میزان تاثیر گذاری این موارد در افراد مختلف متفاوت است.

پزشکان در تمامی موارد و مشکلات پوستی مراجعه به پزشک و کمک گرفتن از متخصصان را پیشنهاد می کنند.

 

 

 

 روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران بصورت علمی

 1. یکی از روش هایی که توسط پزشکان متخصص پیشنهاد می شود و معمولا هم موثر است تجویز کرم های موضعی است: این کرم ها معمولا حاوی ترکیبی از آنتی بیوتیک و مواد محدود کننده تولید رنگدانه پوست می باشند. این کرم ها موثر بوده ولی پتانسیل ایجاد تحریک و حساسیت را دارن به همین دلیل بایستی زیر نظر پزشک از این مواد استفاده شود.
 2. لایه برداری: یکی از جدیدترین و سیف ترین روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران می باشد چه به روش تهاجمی یعنی با استفاده از دستگاه لایه بردار و چه با استفاده از کرم های لایه بردار. در این روش سلول های مرده و ضخیم شده و تغییر رنگ داده پوست برداشته شده و جای آن را سلول  های جدید با رنگ روشن می گیرد. این روش در حالت استفاده از دستگاه  با فاصله ۳ الی ۴ هفته به مدت چند جلسه انجام می شود. البته در این فاصله بایستی از کرم های لایه بردار با کیفیت مانند کرم لایه بردار ثمین و کرم لایه بردار مدیلن برای ادامه روند روشن سازی پوست ادامه دهد. البته استفاده از کرم های لایه بردار به تنهایی نیز می تواند موثر باشد. این روش غیر تهاجمی بوده و کمی زمان بر است. البته تمامی موارد ذکر شده بایستی زیر نظر متخصص و با تجویز ایشان صورت پذیرد.
 3. تاباندن نور شدید پالسی یا مور IPL: این روش هم یکی از روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران با روش تخریب سلول ها و فولیکول های مو در محل تابش نور می شود که این روش نیز تهاجمی بوده و ریسک ایجاد تحریک و حساسیت موضعی را نیز دارد. این روش در ۴ الی ۵ جلسه با فاصله ۱ ماه انجام می شود.
 4. روش استفاده از لیزر: یکی دیگر از روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران روش لیزر کیو سوئیچ نام دارد که در این روش رنگدانه های پوست تخریب شده و از ایجاد آن ممانعت به عمل می آورد.

در انتها:

روش های برطرف کردن تیره گی زیر بغل و کشاله ران بسیار متعدد است و محققان استفاده ترکیبی از روش های بالا را بسیار موثرتر می دانند. و نکته بسیار مهم استفاده از کرم های موضعی و لایه بردار با کیفیت می باشد. زیرا که در صورتی که از مواد کم کیفیت استفاده کنید نه تنها مشکل رفع نمی شود بلکه خود این مواد عاملی باعث تحریک و ایجاد مشکل می شوند. به همین منظور محققان و واردکنندگان کشور ما هم با هدف تولید و وارد کردن محصولات با کیفیت هستند از جمله این محصولات با کیفیت می توان به کرم لایه بردار ثمین و کرم لایه بردار مدیلن اشاره کرد. پوست و مو قسمت هایی از بدن انسان می باشند که در صورت آسیب و نقیصه علاوه بر مشکل فیزیکی، مشکل روحی و روانی و کاهش میزان اعتماد به نفس را نیز باعث می شود. پس نباید ریسک استفاده از محصولات و مواد بی کیفیت را بپذیریم. زیرا که حتما هزینه بیشتری برای رفع مشکلات ایجاد شده توسط مواد بی کیفیت خواهیم پرداخت. در اینجا بد نیست از یک ضرب المثل انگلیسی هم یادی کنیم، هنوز آنقدر پولدار نشده ام که جنس ارزان بخرم.

منبع: گل افشان آرایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *