کک و مک

کک و مک و درمان آن

کک و مک و درمان آن

کک و مک واکنش دفاعی پوست در مقابل نور خورشید می باشد. که به صورت ژنتیکی به ارث می رسد و عموماً در افراد با پوست روشن و موهای بور (بلوند) ایجاد می شود. ضایعات به صورت نقاط چند میلیمتری قهوه ای روشن و مسطح می باشد، که روی پوست نواحی باز و در معرض تابش نور خورشید ایجاد می شود.

این ضایعات در اثر تماس با نور خورشید و میزان بالای اشعه ماورای بنفش تشدید می گردد. معمولا با افزایش سن تعداد ضایعات بیشتر میشود. علت اصلی بروز کک و مک وجود سلولهای خاصی در پوست است به نام ملانوسیت که رنگدانه ای به نام ملانین تولید می کنند. ملانین همان ماده ای است که باعث رنگی شدن پوست می شود.

در محل ضایعات کک و مک و در محل پوست نرمال تعداد ملانوسیتها با هم برابرند ولی در محل کک و مک، گرانولهای حاوی ملانین درشت ترند و همچنین در اثر تابش آفتاب ملانین سازی بیشتر و سریعتر نسبت به پوست نرمال صورت میگیرد.

وقتی که نور خورشید به سطح پوست بدن می تابد، پوست برای محافظت از لایه های خود اقدام به تولید تعداد بیشتری از رنگدانه ملانین می کند و بنابراین در بعضی نقاط ملانین بیشتر ساخته میشود و کک ومک ایجاد می گردد. علاوه بر آن نور خورشید باعث می شود که کک و مک هایی که از قبل در پوست وجود داشته اند پررنگ تر شوند.

 

 

 

عوامل موثر در بروز کک و مک شامل موارد زیر هستند:

 • ژنتیک (ارثی و خانوادگی)
 • بیماریها (گزرودرما پیگمنتوزا)
 • مواجهه با نور آفتاب
 • نوع پوست (پوست روشن و موی بور و چشم آبی)
 • تغییرات هورمونی مثل دوران بلوغ و دوران بارداری

نکته: هیچ رابطه ای بین کک و مک و بیماریهای کبدی وجود ندارد

درمان:

روش اساسی درمان استفاده از ترکیبات روشن کننده است ولی این کرم ها قادر به از بین بردن ضایعات نمی باشند و در مواردی که بیمار از روش های دارویی روشن کننده نتیجه مناسبی نمی گیرد از پیلینگ شیمایی یا لیزرهای تخریبی استفاده میشود.

در حال حاضر از لیزر کیو سوییچ ۵۳۲ نانومتر برای درمان کک و مک ها و لکهای آفتابی استفاده میشود. در صورتیکه طول موج تقویت شده ۵۳۲ نانومتر بر روی کک و مک تابیده شود. این طول موج به طور نسبتا اختصاصی بر روی ملانوستها اثر میکند و باعث کاهش تولید ملانین میشود.

اگر فردی که دارای کک و مک است پوست تیره و یا خیلی سبزه داشته باشد باید حداقل به مدت ۲ هفته از ضد لکها استفاده کند. با وجود اینکه ضایعات کک و مک با لیزر به خوبی برطرف میشوند ولی اگر فرد بعد از انجام لیزر مراقبتهای لازم را انجام ندهد و از کرمهای ضدآفتاب مناسب استفاده نکند، ضایعات به سرعت برگشت خواهند کرد. دلیل تاکید بر مصرف ضد آفتاب این است که اشعه خورشید میتواند ملانوسیت های پوست را تحریک کند و مجددا کک و مک ایجاد کند.

استفاده مناسب از کلاههای نقابدار هم در کنار مصرف ضد آفتاب, از برخورد مستقیم نور آفتاب به پوست جلوگیری می کند. توصیه میشود که فرد بین ساعات ۱۰ صبح تا ۳ عصر از منزل بیرون نرود زیرا در این ساعات اشعه خورشید بسیار قوی و مستقیم تر میتابد، همچنین توصیه میشود جهت رسیدن به نتیجه مطلوبتر انجام لیزر به فصلهای سرد سال موکول شود که نور خورشید شدت کمتری داشته باشد.

تعداد جلسات لیزر به طور متوسط ۲ تا ۳ جلسه است. بعد از انجام لیزر، ابتدا ضایعات سفید می شوند و طی ۲-۳ ساعت تیره میشوند و طی ۲-۳ روز حالت دلمه دار پیدا می کنند. سپس دلمه ها بتدریج میریزند و پوست فرد کاملا تمیز میشود. طی این مدت فرد می تواند با استفاده از ماسک و ضد آفتاب در محل کار خود حضور یابد.

استفاده از لیزر کیو سوییچ در درمان کک و مک، عوارض خاصی ندارد ولی انتخاب صحیح بیماران و انجام مراقبتهای لازم بعد از لیزر در نتیجه درمان بسیار مهم هستند

 

 

راه های پیشگیری از کک و مک صورت:

همانطور که گفتیم ، کک و مک به دو علت وراثت و تابش خورشید به وجود می آید و ما میتوانیم عامل دوم یعنی تابش خورشید را با روش‌های زیر کنترل کنیم:

 • با استفاده از ضد آفتاب پوست خود را در برابر تابش خورشید حفظ کنید. این کار نه تنها به کمرنگ شدن کک و مک کمک می کند بلکه از به وجود آمدن آن پیشگیری می کند.
 • ضد آفتاب خود را مرتب تمدید کنید چون بعد از مدتی از روی پوست پاک شده و از بین می رود. چیزی به اسم ضد آفتاب ضد آب و ضد عرق وجود ندارد تنها ساعت ماندگاری آنها متفاوت است.
 •  با توجه به میزان تابش نور خورشید در محل زندگی خود از ضد آفتاب باSPF مناسب استفاده کنید؛ هرچه تابش بیشتر باشد عیار حفاظتی ضد آفتاب هم باید بیشتر باشد ..
 •  هرچقدر زودتر محافظت از پوست خود را شروع کنید بهتر است. برای مثال چون در سنین زیر ۱۸ سالگی کودکان بیشتر وقت خود را برای بازی خارج از خانه می گذرانند، به مراتب به مراقبت بیشتری نیاز دارند.
 • سعی کنید در ساعات اوج تابش خورشید یعنی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر بیرون نروید. حتی اگر مجبور هستید بیرون و زیر نور آفتاب منتظر بمانید، تا جایی که می توانید در سایه بمانید. مخصوصا کسانی که پوست و چشمان روشن و موی بلوند و قرمز دارند، زیرا آنان مستعد ابتلا به کک و مک هستند.
 • از کلاه لبه دار برای محافظت بیشتر از پوست خود استفاده کنید.

در رژیم غذایی خود ترکیباتی حاوی ویتامین سی نظیر انواع مرکبات ، فلفل ها و کلم پیچ و کلم بروکسل و بروکلی را بگنجانید.

اگر به ساحل یا اماکنی می‌روید که مدت زیادی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید علاوه بر کرم ضد آفتاب از کلاه لبه دار استفاده کنید.

ممکن است شما علاوه بر انجام دادن راه های پیشگیری از کک و مک، به آن دچار شوید اما نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا از شر کک و مک خلاص شوید.

راههای درمانی کک و مک پوست:

درمان های خانگی برای از بین بردن و جلوگیری از کک و مک صورت

یکی از روشهای درمان کک و مک ، لایه برداری پوست با استفاده از انواع ماسکهای میوه ای هستند نظیر ماسک گوجه فرنگی ، ماسک توت فرنگی و کیوی ، ترکیب سرکه سیب و عسل و….. که همگی ضمن ویتامینه کردن پوست به علت وجود اسید میوه باعث لایه برداری و جوانسازی پوست و کمرنگتر شدن کک و مک میشوند.

 

 

استفاده از کرمهای لایه بردار حاوی آلفا هیدروکسی اسید ( اسید میوه )

راه اسانتر استفاده از کرمهای حاوی درصد های مشخصی از اسید میوه است ، نظیر

 • کرم لایه بردار AHA ٪۱۵ مدیلن
 • کرم لایه بردار AHA ٪۱۰ مدیلن

 

که علاوه بر لایه برداری موثر ، به علت وجود مرطوب کننده و ضد التهاب در ترکیبات این کرمها ، از پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست جلوگیری کرده و عمل لایه برداری بصورت میکروسکوپی انجام شده و باعث روشن ، شاداب و جوانتر شدن پوست میگردد.

کرم روشن کننده هیدروکینون مدیلن نیز علاوه بر ۱۰ درصد اسید میوه حاوی ۲ درصد هیروکینون میباشد که علاوه بر لایه برداری به روشنتر شدن پوست هم کمک میکند .

لازم به ذکر است که کلیه لایه بردارها نباید در معرض نور مصرف شوند ، پس توصیه میشود لایه بردارها را در شب استفاده کنید و روز بعد پس از شستشوحتما از ضد افتاب مناسب استفاده نمایید .

 

چند نکته درباره ی کک و مک

داشتن کک و مک به رنگ پوست بستگی دارد ( افراد با پوست و چشمان روشن و موی بلوند یا قرمز مستعد ترند).

کک و مک دائمی نیست و با مراقبت در برابر آفتاب و رژیم غذایی مناسب بالاخره از بین می رود.

اگر شما کک و مک دارید و بعد از مدتی ظاهر کک و مک های جدیدتان متفاوت بود (مثل تفاوت در سایز،رنگ و یا شکل کک و مک ها) حتما با دکتر متخصص مشورت کنید چون ممکن است علامت سرطان پوست باشد و یا اگر پوست شما نسبت به حرارت حساس است حتما هرچند وقت یکبار چکاپ انجام دهید تا از سلامت پوست خود اطمینان حاصل کنید. هر چند اکثر کک و مک ها نشانه ی سرطان پوست نیستند.

کک و مک ممکن است در تابستان به وجود آمده و در زمستان با مراقبت و یا خود به خود کمرنگ شود.

سخن آخر:

کک و مک پوست و صورت مساله ای رایج و خوش خیم است اما خیلی از مردم می خواهند از شر آن رها شوند. درمان هایی مثل لیزر درمانی و لایه برداری شیمیایی موثر اما طولانی مدت و دارای عوارض جانبی هستند. اگر شما می خواهید کک و مک پوست خود را از بین ببرید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. راه درمان هرچه باشد بهتر است از ضد آفتاب مناسب برای مراقبت بیشتر استفاده کنید تا دچار کک و مک جدید نشوید.

منبع: گل افشان آرایش

به اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

...
همچنین بخوانید:
کک و مک

کک و مک و درمان آن

کک و مک و درمان آن کک و مک واکنش دفاعی پوست در مقابل نور خورشید می باشد. که به صورت ژنتیکی به ارث می

به اطلاع میرساند پرداخت و خرید نهایی سفارشات از سایت گل افشان انجام میپذیرد. بنابراین برای خرید محصول به سایت مرجع ارجاع داده میشوید.